Hand lettering – co to je, a kde vlastně začít? (část 1)

Když jste poprvé uviděli nějaký ten „lettering“ tak jste pravděpodobně ani netušili, že se díváte na nějaké umělecké dílo.

Hand lettering – čili ruční psaní písmen je v poslední době všude kolem nás. Vídáme různé nápisy na plakátech a pozvánkách, krásně napsané tabule třeba v kavárně nebo v restauraci, nebo nápisy na obyčejném narozeninovém přání.

Anglický pojem „hand lettering“ se dá přeložit několika způsoby: umělecké psaní, ruční psaní, malování písmen … ale v poslední době se objevuje čím dál tím více slovíčko krasopsaní. Protože ono v podstatě jde o krásné psaní. Takže už víme, že hand lettering nemá moc společného s psaním. Jde tedy spíše o kreslení jednotlivých písmen. Z toho vyplývá, že máme téměř nekonečné možnosti, jak stylizovat naše projekty. Dokonce je možné si hrát s různými styly písma v rámci jednoho slova. K dispozici je převelké množství různých abeced, které si každý může přizpůsobit dle svého vlastního vkusu.

Abychom v tom měli trochu pořádek – lettering můžeme rozdělit do několika druhů (dle použitých pomůcek pro psaní):

  •  Hand lettering
  •  Brush lettering
  •  Kaligrafie
  •  Digitální lettering

V tomto prvním díle našeho seriálu si řekneme něco k hand letteringu, čili k ručnímu psaní.

Takže – jak tedy začít? Myslím, že kreslit písmena může opravdu každý. Nezáleží na tom, kolik Vám je let, co studujete, nebo čím se momentálně živíte. Dokonce nepotřebujete nějaký zvláštní talent. O Vašem úspěchu rozhoduje snad pouze jenom CVIK. Dejme se tedy do toho.

Abyste mohli začít krásně psát – pro začátek Vám postačí obyčejná tužka a papír. Nehledejte v tom žádnou vědu 😊 je to opravdu tak.

Zatím nebudete potřebovat nějaká speciální kaligrafická pera či, speciální papír, na to bude čas později. Vezměte, to, co máte doma po ruce a můžete začít.

Pro začátek je dobré cvičit základní abecedu: 

Mimochodem dokážete vlastně v době počítačové správně napsat všechna písmena abecedy?

Nyní Vám dobře poslouží i pravítko. Abyste zachovali stejnou velikost písmen, je dobré si narýsovat linky pro malá písmena a také linky pro velká písmena. Trochu teorie o písmu a linkách si řekneme příště.

Malá ochutnávka zde:


Snažte se soustředit na každé písmenko a vypilovat jej k dokonalosti. Pro začátek je důležité dodržovat správné tvary písmen – volný styl můžete zkoušet později, až budete mít natrénováno 😊

Snažte se, aby písmena byla rovnoměrná a konzistentní.
Postupně k psaní můžete zkoušet další psací potřeby jako jsou finelinery, pastelky, fixy s kulatým či klínovým hrotem, nebo třeba křída.
Takže nyní je čas na trénink – pusťme se do toho a k tomu si můžete pustit inspirativní video.